Duolingo: dobrá appka na učenie angličtiny?

Duolingo je momentálne jedna z najpoužívanejších jazykových aplikácii na svete. Aj na Slovensku a v Česku je popularita tejto aplikácie vysoká. Je však Duolingo skutočne efektívne pri učení cudzieho jazyka? Na to sa v tomto blogu pozrieme.

Ako Duolingo funguje.

Duolingo je  aplikácia na učenie cudzích jazykov. Podobne ako iné appky, aj Duolingo využíva rôzne typy cvičení, ako si zdokonaliť cudziu reč. Výhoda Duolinga je, že obsah je šikovne štruktúrovaný a prehľadný, a teda študenti postupujú od lekcie k lekcii bez veľkej námahy. Obsah v aplikácii je rozdelený na rôzne témy, či už sú to gramatické lekcie alebo lekcie na rozšírenie slovnej zásoby.

Motivácia s aplikáciou.

Duolingo robí pomerne dobrú prácu udržovať študentov motivovanými. To appka robí cez krátke lekcie (zväčša 1-5 minútové), tak aby študenti neboli príliš namáhaní. Používatelia takisto získavajú za dokončené cvičenia body, cez ktoré sa neskôr vedia porovnávať s ostatnými študentami. Význam týchto rebríčkov ale opadáva, ak sú používatelia menej súťaživí.

Výhody

Najväčšia výhoda Duolinga je samozrejme cena – Duolingo je v základe bezplatné. To znamená ale, že v základe budú vyskakovať reklamy, čo môže niekoho odradiť od učenia. Na to, že aplikácia je bezplatná, dostanete skutočne veľa obsahu a cvičení, vrátane podcastov alebo videí. Ďalšou výhodou tejto aplikácie je teda rozsah úloh. Duolingo má skutočne veľkú zásobu cvičení, hlave na tie najobľúbenejšie jazyky, ako je angličtina, nemčina alebo francúzština.

Nevýhody

Medzi hlavné nevýhody patrí kvalita určitých cvičení. Niekorým používateľom prídu určité lekcie priveľmi jednoduché, a to môže aj domotivovať. Takisto je pre niektorých problematická istá náhodnosť cvičení – napríklad nie každému príde dôležité učiť sa vety typu „a dog is green“, pretože to reálne nikdy nepovedia. Duolingo je taktiež najviac výhodné pre tých, ktorí už vedia po anglicky. Ak sa Slovák alebo Čech chce učiť angličtinu, to problém nebude, pretože si tam vie nastaviť hlavný jazyk češtinu. Ak sa však chce učiť francúzštinu alebo nemčinu, tak tam už ako hlavný jazyk češtinu nenastaví – je potrebné mať hlavný jazyk angličtinu, prípadne iný jazyk, ktorý už ovláda.

Oplatí sa investovať čas do Duolinga?

Odpoveď v skratke je áno, oplatí. Je však dôležité si uvedomiť, že aplikácia sama osebe jazyk študentov nenaučí – je potrebné mať okrem aplikácie aj iné zdroje na zdokonaľovanie sa v jazyku. Medzi najviac efektívne formy učenia sa považuje konverzovanie s ľuďmi, ktorí požadovaný cudzí jazyk už ovládajú. Ak máte teda záujem zlepšiť sa v angličtine, určite odporúčam konverzačné hodiny, ktoré ponúkam za skvelú cenu. Investícia do učenie cudzích jazykov je na 100% výhodná, ako sa presviedčajú čoraz viac ľudí na Slovensku aj v Česku.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *